
Talán nem túlzás azt állítani, hogy már a csapból is az folyik, hogy a 2016-os év a lezárások és elengedések éve lesz. Lehet, hogy csak az én fókuszom változott az elmúlt években, de nem rémlik, hogy korábban ennyire foglalkoztatta volna az embereket, hogy egy adott évben milyen energiák lesznek uralkodóak.
Nincs ezzel semmi bajom. Sőt, örülök, mert ez számomra azt mutatja, hogy az emberiség egyre tudatosabban kezd élni. Persze mint mindennek, ennek is megvan a maga tanulási folyamata. A kezdeti hév, a túlzások, a félreértelmezések. Majd szépen letisztul. Mindenki megtalálja a sajátját benne, mert mindenkinek mást jelent. Néha meg kell élni a végleteket, hogy tudjuk, nekünk mi a jó, mi az, amiben mi magunk hiszünk, és nem azért valljuk, mert valaki azt mondta, hogy az úgy jó. Szeretem azt az idézetet, amit Buddha nevével fémjeleznek:
“Ne higgy el semmit, csak mert egy bölcs mondta, Ne higgy el semmit, csak mert mások úgy hiszik, Ne higgy el semmit, csak mert le van írva, Ne higgy el semmit, csak mert Istentől eredőnek tartják, Ne higgy el semmit, csak mert valaki más elhiszi. Csak azt hidd el, amiről magad győződtél meg, hogy igaz.”
Illetve ezt is, szintén Buddhának tulajdonítva:
“Soha ne higgy el semmit, senkinek, még nekem sem! Ellenőrizd, győződj meg róla, és a hitet váltsa fel a tudás! ”
Egy szó, mint száz, sokan vagyunk, akik most tapasztalják meg, hogy mit is jelent, amikor valamit felcímkéznek vagy minősítenek. Veszélyes, miközben lehet egyben fantasztikus segítség is. Segíthet, mert vannak dolgok, amiket könnyebben megértünk általa.
Egy-egy ilyen „címkézésemen” felháborodva kérdezte a párom, hogy minek, ha nem működik a leírás bármilyen feltétel mellett. A mikroökonómia tanulmányaink jutottak eszembe, mint példa – hiába, a közgazdász múlttól nehéz szabadulni, pláne, ha egy hasonszőrű embernek próbál magyarázatot adni az ember. Ebben a gazdasági folyamatokat igyekszünk leírni, végtelenül leegyszerűsítve. Tele feltételekkel. Kimondva, hogy csak akkor működnek a folyamatok a leírt módon, ha ilyen vagy olyan paramétereket adottnak veszünk. Gondolhatnánk, hogy minek ez az egész, ha a valóságban ezek a paraméterek pont nem felelnek meg az előre meghatározottnak. A válasz egyszerű: nagyon hasznos tud lenni, amikor az alapfolyamatokat megértjük. Utána, már könnyebb megérteni azokat az eseteket is, amik életszagúbbak.
Nincs ez másképp a nagybetűs életben elkövetett általánosításokkal sem. Ideális esetben segítenek, mert utat mutatnak az alapok tekintetében, majd némi bölcsességgel már a helyén tudjuk kezelni az információkat.
Ez az egész felvezető annak kapcsán fogalmazódott meg bennem, hogy – szigorúan szerintem – sokan nem tudják, hogy mit kezdjenek azzal az információval, hogy az év az „elengedésekről” fog szólni. A legtöbb embernek talán az elengedésről az jut eszébe, hogy ismerősök, rokonok távoznak majd az élők sorából, esetleg híres emberek (ami az elmúlt napok valósága volt, ezzel ráerősítve a jóslásokra). Lehetőségként felmerül az is, hogy a kapcsolatainkban következnek be elengedések. Ami akár lehet is így, de veszélyes lehet, ha adott esetben a döntéseinket befolyásolja a közhiedelem, miszerint most az elengedés éve van.
Merthogy az elengedésnek van egy kevésbé tudatosított aspektusa is, ami szerintem sokkal fontosabb tud lenni, de egészen biztosan a hétköznapokra sokkal jellemzőbb. Azaz elengedni nem csak tárgyakat és személyeket lehet, hanem gondolkodási mintákat is. Szerintem ennek az évnek az energiái ebben fognak segíteni, no persze csak annak, aki nem áll ellen, mert azt is lehet, változni nem kötelező.
Mit jelent gondolatmintákat elengedni? A legtöbben nincsenek is tudatában annak, hogy minden tettünket, reakciónkat sajátos gondolati minták, hiedelmek határoznak meg. Ezek származhatnak korábbi személyes tapasztalatokból, illetve lehetnek a családból hozottak, vagy a társadalmi normákból átvettek. Többnyire meg se kérdőjelezzük őket, mert ebben nőttünk fel. Valaki, aki számunkra valamiért fontos volt, azt mondta vagy éreztette, hogy az úgy van, és mi hittünk benne buzgón. Nem is tudatosan. Annál sokkal rosszabb! Tudat alatt. Miért rosszabb? Mert ha nincs a felszínen, nem látunk rá, akkor sokkal nehezebb megérteni, hogy mi miért történik.
Az idei év remélhetőleg ettől lesz csodálatos, hogy olyan eseményekkel lesz tarkítva az életünk, amik segítenek a tudattalanból a felszínre hozni a gondolkodási mintáinkat, rejtett elképzeléseinket az életről. Lehetőségünk lesz arra, hogy megvizsgáljuk, hogy valóban aszerint kívánjuk-e tovább élni az életünket, vagy választunk egy új elképzelést, amitől reményeink szerint boldogabbak leszünk (egy ideig biztosan).
Záró gondolatként csak annyit fűznék hozzá, hogy ahogy azt újévi jókívánságomban is megtettem, kívánom mindenkinek, hogy vegyük észre minden eseményben, minden napban a csodát, még ha álruhában is érkezik, mert a legkeményebb leckéktől válunk sokszor a legkiválóbb önmagunkká.